Dlaczego MY?

Nasze atuty:

  • Baza dydaktyczna
  • Obiekty sportowe
  • Kadra pedagogiczna
  • Wyniki egzaminów zewnętrznych
  • Sukcesy absolwentów

 

 

pkm_mapa.jpg

W dniu 15 października klasa II e wraz z wychowawcą wybrała się do Gdańska w ramach realizacji projektu gimnazjalnego

"PKM - nie tylko kolejarz - nowoczesne zawody, bogactwo nauki i techniki "

Celem wyjazdu było zwiedzenie i zapoznanie się z najnowszym projektem naszego regionu czyli Pomorską Koleją Metropolitalną.

Zgodnie z zamierzeniem do celu dotarliśmy pociągiem i w trakcie realizacji kolejnych etapów podróży poruszaliśmy się tylko pociągami - nowoczesnymi, czystymi, z możliwością doładowania naszych smartfonów i tabletów. Zwiedzając budynek LCS (Lokalne Centrum Sterowania) Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, dowiedzieliśmy się na czym polega praca ludzi, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo podczas podróży

W pociągach i na stacjach  PKM jest wiele ułatwień dla osób niepełnosprawnych  (opisy w języku Breila,  windy i podjazdy dla poruszających się na wózkach inwalidzkich, system monitoringu).

Mieliśmy okazję zobaczyć od podstaw budowę torów, układanie szyn, usypywanie tłucznia, urządzenia do sterowania ruchem kolejowym, nowoczesne systemy kontroli jazdy pociągów i pracę w centrum sterownia. Budynek LCS, to budynek, w którym pracuje około 80 ludzi, serwery łączy 27 km kabla. Zostały tam zainstalowane najnowocześniejsze w Europie systemy bezpieczeństwa a pracownikom zapewniono wysokie standardy i komfort pracy.

Łączny koszt inwestycji to 1 miliard złotych.

Po wyjeździe wiemy już , że praca na kolei, to nie tylko praca toromistrza lub maszynisty, to dziś praca dla informatyka, programisty, elektronika, elektromontera i wielu innych nowoczesnych zawodów. Jest to praca w dobrych warunkach i bezpieczna. 

 


JSN Epic template designed by JoomlaShine.com