Dlaczego MY?

Nasze atuty:

  • Baza dydaktyczna
  • Obiekty sportowe
  • Kadra pedagogiczna
  • Wyniki egzaminów zewnętrznych
  • Sukcesy absolwentów

 

 

wymiana

SPRAWOZDANIE Z WYMIANY POLSKO - NIEMIECKIEJ W GRUDZIĄDZU

W dniach 08.07. – 13.07. 2013r. odbyła się wymiana polsko – niemiecka, w której udział brało łącznie z nauczycielami 40 osób. W tym piętnaścioro uczniów ze szkoły niemieckiej oraz dwudziestka uczniów ze szkoły polskiej. Grupy spotkały się w Grudziądzu, tam zaczęła się nasza tygodniowa wspaniała polsko-niemiecka przygoda.

Już pierwszego dnia rozpoczęliśmy pracę nad integracją zespołu. Pomagały nam w tym gry, które przygotowywał Dominik - prowadzący tegoroczną wymianę, a także pani Lucyna, która tłumaczyła wszystko tak, abyśmy mieli możliwość zrozumienia siebie nawzajem. Największe zainteresowanie wzbudziła zabawa o nazwie „Obstsalat”. Polegała na reagowaniu na wymieniane przez osobę stojącą w środku owoce, które zostały nam wcześniej przydzielone. Szybko zdążyliśmy też zapamiętać swoje imiona, a nawet nawiązać ze sobą dialogi. Z początku rozmowy się nie kleiły, ale  szybko okazało się, że mamy  wiele wspólnych tematów. Emocji dostarczały również mecze piłki plażowej rozgrywane prawie każdego dnia na pobliskiej plaży nad jeziorem Rudnik, gdzie byli zakwaterowani nasi goście z Niemiec. Nie najlepsza pogoda nie przeszkodziła nam w zrealizowaniu planów, np. w spływie kajakowym oraz zabawie w parku linowym w Rulewie.

 Trzeciego dnia naszego wspólnego pobytu w Grudziądzu  wybraliśmy się do rodzinnych domów naszych gospodarzy, mogli zobaczyć jak mieszkamy, poznać naszych rodziców oraz zapoznać się z zawodami przez nich wykonywanymi.

Nasi goście mieli możliwość zwiedzenia także naszej szkoły, w której zorganizowane zostały dla nas zajęcia sportowe, min. mecz piłki halowej w drużynach polsko-niemieckich. Przedstawiony został nam także film oraz piosenka na temat wymiany z ubiegłego roku.

W planie tegorocznej wymiany zawarta była też wycieczka do stolicy Pomorza – Gdańska. Tam zobaczyliśmy Stare Miasto, Trakt Królewski, które wywarły na naszych gościach niesamowite wrażenie. Zwiedziliśmy tak wieżę katedry gdańskiej, skąd mieliśmy piękny widok i mogliśmy dostrzec wybrzeże Morza Bałtyckiego. Przed czasem wolnym czekała na nas jeszcze jedna atrakcja. Była to gra miejska. Podzieleni na grupy otrzymaliśmy mapy i wskazówki, jak zdobyć potrzebne do odnalezienia skarbu puzzle i odpowiedzi na zagadki. Wykazaliśmy się swoimi umiejętnościami orientacji w terenie i wspólnymi siłami udało nam się odnaleźć upragnioną nagrodę. Przy pomocy mapy z zebranych puzzli dotarliśmy do fontanny Neptuna, gdzie czekał na nas „skarb”- zatopione w misie fontanny kieszonkowe.

 Przy końcu wymiany dwie różnonarodowe grupy, które przybyły do  Grudziądza, tworzyły jeden zgrany zespół. Żal było się rozstawać i odjeżdżać. Wspomnienia na pewno pozostaną na całe życie. Wszyscy z upragnieniem czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec , które odbędzie się za rok w Niemczech.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com