Dlaczego MY?

• Wyniki egzaminów zewnętrznych
  • Sukcesy absolwentów

katyn

Katyń 1940, Smoleńsk 2010. Tu zamyka się pętla historii.

Coś tu się zaczyna w swojej zwykłej porze,
coś tu się nie odbywa jak powinno.
Ktoś tu był i był, a potem nagle zniknął
I uporczywie go nie ma

Słowa W. Szymborskiej, palący się znicz, kwiaty w barwach narodowych oraz symboliczny krzyż brzozowy powitały młodzież naszego gimnazjum na uroczystości z okazji 76. rocznicy mordu katyńskiego i 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Podczas przygotowanego przez uczniów kl.I a, IIb, III e oraz III f programu przypomniano wydarzenia, jakie rozegrały się w 1940 oraz 2010 roku. Aby słuchacze lepiej zrozumieli wagę tych zdarzeń, prowadzący uroczystość przypomnieli moment wybuch II wojny światowej oraz wydarzenia, które doprowadziły do tragedii katyńskiej. Ich słowa połączono z prezentacją utworów poetyckich oraz muzycznych nawiązujących do wydarzeń z 1940 roku mających miejsce w Katyniu, Starobielsku i Ostaszkowie.Nie zabrakło fragmentów autentycznych listów pisanych przez uwięzionych przez Rosjan polskich oficerów oraz członków ich rodzin wierzących w powrót swoich mężów i ojców.

W drugiej części programu oddano cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej, która rozegrała się w 10 kwietnia 2010 roku i zginęła w niej elita polskiego społeczeństwa z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim na czele. Jeden z uczniów odczytał fragment przemówienia Pana Prezydenta, które miało zostać wygłoszone nad grobami Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Atmosferę całego występu tworzyła muzyka, wśród utworów można było usłyszeć kompozycje: F.Chopina, Vivaldiego, Piotra Rubika i Jacka Kaczmarskiego z jego przejmującą i zapadającą w serce Balladą Katyńską.

Młodzież zakończyła swój występ apelem skierowanym do młodego pokolenia Polaków XXI wieku, powołując się na słowa Jana Pawła II:

Wy macie przenieść ku przyszłości to całe olbrzymie doświadczenie dziejów, któremu na imię Polska.